szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nőhet-e a visszafizetendő összeg? Hogyan fogják a bankok ellenőrizni a jogosultságot? Milyen hatása lehet a moratórium meghosszabbításának a hitelünkre? Többek közt ezeket a kérdéseket járja végig a Bankmonitor.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Orbán Viktor szombaton jelentette be, hogy a legnehezebb helyzetben lévő csoportnak a hitelmoratórium idejét fél évvel meghosszabbítják. Azaz a nyugdíjasok, a munkanélküliek, a közfoglalkoztatottak és a gyermeket nevelő családok számára a moratórium automatikusan meghosszabbodik, ehhez nem kell a bankba bemenniük.

Természetesen továbbra is ki lehet lépni a törlesztés szüneteltetéséből, ehhez azonban meg kell keresni a pénzintézetet: vélhetően az eddig megismert módon lehet a jövőben is kérni a részletek további fizetését.

A lehetőséggel azok a vállalkozások is élhetnek, amelyeknek legalább 25 százalékkal csökkentek a bevételeik, emellett minden hitel esetében, melyet a járvány kitörése előtt vettek fel – legyen az lakossági, vagy vállalkozói kölcsön – a kormány 6 hónapos felmondási tilalmat rendel el.

A Bankmonitor szakértői szerint az egyik legizgalmasabb kérdés a bejelentés kapcsán, hogy hogyan fogják a bankok ellenőrizni a jogosultságot? A vállalkozói ügyfélkör esetében a kérelemmel együtt vélhetően be kell majd nyújtani a bevétel csökkentését alátámasztó dokumentumokat is.

A lakosság esetében még érdekesebb a helyzet, hiszen ott a bankoknak előzetesen el kell dönteniük, hogy a hosszabbítás érvényes-e ránk, vagy sem. A bankoknál rendelkezésre álló adatokból ez nem dönthető el feltétlenül. Ha nem a pénzintézetnél vezetett számlánkra érkezik a jövedelmünk, akkor az még nem jelenti azt feltétlenül, hogy munkanélküliek vagyunk. Arról sincs feltétlenül információja bankunknak, hogy van-e gyermekünk. A számlára érkező jóváírásokból – nyugdíj, munkanélküli segély, családi pótlék – lehet következtetni, illetve az eddig igényelt termékek is támpontul szolgálhatnak. (Ha családi otthonteremtési kedvezményt, vagy Babaváró hitelt igényeltünk a pénzintézettől, akkor már lehetnek információi a háztartásban élő gyermekek számáról.)

Sok esetben azonban egyértelműen a bank nem tudja eldönteni azt, hogy beletartozhatunk-e valamelyik veszélyeztetett társadalmi csoportba. Az elkövetkező 3 hónapban erre megoldást kell találni, az is elképzelhető, hogy nyilatkoztatni fogják majd a hitellel rendelkezőket az egyes bankok - vélik a Bankmonitor szakértői.

Az sem mindegy, hogy milyen hatása lehet a moratórium meghosszabbításának? Más változásról jelenleg nem tudunk, emiatt vélhetően a meghosszabbított szüneteltetési időszakot követően sem emelkedhet meg a törlesztőrészletünk. A moratórium alatt felhalmozott kamatot pedig a hátralévő futamidő alatt egyenlő részletekben, kamatmentesen szükséges megfizetnünk. A bank pedig meg fogja hosszabbítani a kölcsön futamidejét annak érdekében, hogy a teljes fizetnivaló – törlesztőrészlet és kamatok után fizetendő havi részlet együttesen – ne haladja meg a szüneteltetést megelőző törlesztő nagyságát.

De milyen hatása lenne a moratórium kitolásának a hitelünkre? A Bankmonitor példájában a lakáshitellel rendelkező család fennálló tartozása 10 millió forint, a hátralévő futamidő 15 év, a kamat nagysága 4,5 százalék. Egyáltalán nem mindegy a futamidő meghosszabbítása szempontjából a moratórium hossza. Ez érthető hiszen 9 hónap alatt a fenti példában 337 500 forint, míg 15 hónap alatt 562 500 forint kamat halmozódna fel. Ezt az összeget pedig vissza kell fizetni – kamatmentesen – a hátralévő futamidő alatt.

Ha év végén lejár a moratórium, akkor törlesztőrészletek száma 7 darabbal növekedne meg. Ha viszont 2021. június végéig érvényes lenne a szüneteltetés, akkor a 11 darabbal emelkedne meg a részletek száma. Emiatt a teljes visszafizetendő összeg is jobban megemelkedne: a 6 hónappal hosszabb moratóriumi időszak miatt összességében 317 ezer forinttal kellene többet kifizetni.

Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy mindezért cserébe további hat hónapig nem kell fizetni a hitel törlesztőrészletét, azaz egy komoly biztonsági időszakot kaphatunk.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.