szerző:
Fekő Ádám
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Horváth Szatmár már jó ideje elérni sem tudta Rovó Lászlót, aki most is csak egy aláírt levelet küldött neki felmentéséről. Bár nemzetközileg jegyzett szakemberről van szó, családjával együtt külföldre költözik. Az egyetem szerint megalapozott indokokról van szó.

Egészen érdekes részleteket mondott el a hvg.hu-nak Horváth Szatmár arról a listáról, amit annak indoklásaként kapott, miért mentették fel azonnali hatállyal állásából a Szegedi Tudományegyetemen. A papírt Rovó László rektor írta alá, akiről legutóbb akkor lehetett hallani, amikor a koronavírus-járvány első hullámának idején Dél-Tirolban síelni volt, onnan hazatérve viszont nem vonult karanténba, helyette visszatért a munkába, és operált is.

A Horváth Szatmár vezette etikai bizottság márciusban vizsgálatot kezdeményezett Rovó László ellen, de elfogultság miatt azt nem a Csongrád megyei, hanem a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Győr-Moson-Sopron Megyei Területi Szervezete folytatta le. A testület felmentette Rovót, mert a rektor szerintük szabályosan és felelősen járt el.

Ezek után nem tartja kizártnak Horváth, hogy valójában személyes bosszú része az a levél, amiben tizenöt pontban találták alkalmatlannak munkájára.

“Magas horderejű felsorolás: az egyik kedvencem, hogy a 2014/15-ös tanévre olyan provokatív és személyeskedő szakdolgozatcímeket adtam meg, melyek a graduális oktatás pszichiátriai témái és feladatai közé nem tartoznak. Ebben a tanévben olyan címek születtek, mint ‘A gonoszság mint elmebetegség’, kiváló ötösre értékelt mű is született belőle. Hogy Rovó László mire gondolt ezzel kapcsolatban, arról ő tudna nyilatkozni” – mondta Horváth.

A lista olyan pontot is tartalmazott, amit a pszichiátriaprofesszor egyáltalán nem értett (“Nem tette lehetővé a 2014/15-ös tanévnek az őszi szemeszterében a pszichiáter mellé beosztott pszichológiai szakorvos számára a gyakorlatba való bekapcsolódást”), de olyan is volt, ami csak simán ijesztő:

A kedvencem kicsit olyan, mint a Mások élete című film: 'Ön 2014 szeptember 10. napján Facebook-oldalán konkrét betegellátási tevékenységgel kapcsolatban tett közzé bejegyzést önmaga mizerábilis helyzetének hangsúlyozásával.' Úgy tűnik, az volt a baj, hogy Facebookon panaszkodtam.”

Horváth be is ismeri, panaszkodhatott, bár arra nem tudott válaszolni, miről:

Annyi mindenben lehet panaszkodni az egészségügyben, hogy fogalmam sincs melyik volt ez.”

Rovó László rektor
MTI / Koszticsák Szilárd

Érdekes, hogy Horváth Szatmár és Rovó László még csak nem is találkoztak korábban: a kirúgott professzor elmondása szerint többször is próbálta keresni Rovót a szegedi pszichiátrián látható problémák megoldása miatt, de választ sem kapott a megkeresésére. Ez annyira nem új, hiszen más ügyben sem tudott reakciót kicsikarni:

“Korábban pályáztam tanszékvezetőnek, ott egyáltalán nem kaptam választ a pályázatomra” – mondta Horváth, aki még a kirúgása miatt sem találkozott soha a rektorral, hiszen csak az aláírását látta a felmentése okát tartalmazó papíron.

Horváth Szatmárt ráadásul úgy rúgták ki, hogy a szegedi pszichiátrián információink szerint már amúgy is alig dolgozik ember, ráadásul ő azon kevesek közé tartozik, akik oktattak külföldön is, de benne van nemzetközi folyóiratok szerkesztőbizottságában is (Neurobiology of Disease, Heliyon, Clinical Neuroscience). Ehhez képest a professzor azt tervezi, külföldre megy három gyerekével együtt.

"Én nyílt társadalomban szeretném a gyerekemet felnevelni. Ahol lehet kérdezni, és nincs gondolatrendőrség, nem kapnak pontokban felsorolt büntető házi feladatot a gyerekeim, és nem kell tízszer leírni, hogy nem kérdezek.”

Kérdéseinkkel megkerestük Rovó Lászlót is, aki a Szegedi Tudományegyetem sajtóosztályához irányított minket, ők röviden válaszoltak, azt hangsúlyozva, bővebben nem kommentálnak:

“A cikkek, nyilatkozatok hamisan összemossák a jogviszony megszűnésének kiváltó okait a munkavállaló közéleti szerepvállalásával. Ezt az Egyetem határozottan és egyértelműen visszautasítja. A munkáltatói intézkedéseknek intézményünkben minden esetben alapos és megfelelően alátámasztott indokai vannak.”

(Címlapkép: Szegedi Tudományegyetem)