szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A vizsgálatban szereplő összes gyerekszobába szánt készüléket veszélyesnek találták a szakemberek.

Most először vizsgáltak a gyerekek számára vonzó megjelenésű villamossági termékeket az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) akkreditált laboratóriumában, az eredmény pedig lesújtó: az összes veszélyesnek bizonyult.

A fogyasztóvédelmi hatóság munkatársai kifejezetten veszélyes készülékeket kerestek a boltok polcain és a webáruházakban. A kiválasztott 17 termék közül 11 lámpa volt – akadt köztük cicás, kaktuszos, kisautós és unikornisos –, öt ultrahangos párásító, egy pedig pattogatottkukorica-készítő.

A szakemberek abból indultak ki, hogy kialakításuk miatt a gyerekek játéknak nézhetik, megfoghatják, kézbe vehetik a közvetlenül hálózati feszültségről működő eszközöket. A vizsgálatok során azt találták, hogy a lámpák, párásítók törékeny kerámiatestének, burkolatának cserépszilánkjai szúrt vagy vágott, egyes megérinthető felületeik több mint 100 Celsius-fokosra felforrósodva pedig égési sérüléseket okozhatnak. Könnyen hozzáférhető, feszültség alatt álló részeik miatt a tizenhétből 16 termék használata áramütés veszélyével fenyeget. A pöttyös labdára hasonlító asztali lámpa nem megfelelően rögzített, színes fényáteresztő korongjai kieshetnek, így súlyos fulladásveszélyt jelentenek a háromévesnél fiatalabbak számára.

Fogyasztóvédelmi intézkedések gyermekek számára by hvg.hu reader on Scribd

A hatóság a lámpákat és a párásítókat kivonta a forgalomból, és elrendelte a visszahívásukat a fogyasztóktól. A popcornkészítőt sem lehet árulni a továbbiakban.

A tárca akkreditált laboratóriumai idén 102 féle, kereskedelmi forgalomban kapható vagy a vámhatáron mintavételezett játékot vizsgáltak meg. Ezek közel fele, 45 féle játék kapcsán vetődött fel termékbiztonsági kifogás, közülük 43 használata súlyos kockázatot jelent. A hatóság a veszélyes játékokat is kivonja a forgalomból.

hvg.hu Gazdaság

Gyanakodjon, ha a webáruházban a 124 éves Erzsók nénivel akarják meggyőzni

Matuzsálemi kort megélt magyar asszonyról vagy űrhajósnak is megfelelő egészségi állapotú Angela Merkelről szóló álhírekkel ámítják reménybeli vásárlóikat egyes webáruházak. A hazug tartalommarketinggel különböző étrend-kiegészítőket remélnek eladni olyanoknak, akik eleve aggódnak a koronavírus-járvány miatt