szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ha lehet, még tovább élesedik a vita az Európai Néppárton belül. Miközben Orbán Viktor már egyfajta nyitott kapcsolatot ajánlott fel, egyre többen vannak amellett, hogy a Fideszt ki kellene zárni. Kezdve Deutsch Tamással, akiről valószínűleg szerdán dönt a Néppárt EP-frakciója.

Szerdán tárgyal és lehet, hogy dönt is az Európai Néppárt (EPP) európai parlamenti frakciója arról az indítványról, amely arra irányul, hogy Deutsch Tamást zárják ki a frakcióból – értesült a Politico.

A javaslat egy osztrák képviselőhöz, Othmar Karashoz kötődik, aki hetekkel ezelőtt harminc képviselő aláírásával kezdeményezte Deutsch kizárását. Karas korábban interjút adott a HVG-nek, melyet itt olvashat:

„Ha az uniónak szüksége lesz B-tervre, az a Fidesz kizárását is felgyorsítja a Néppártból"

Deutsch Tamás frakciótagságának megszüntetését kezdeményezte Othmar Karas, az Osztrák Néppárt európai delegációvezetője. Az ÖVP politikusát a vétóról, a Fideszről és Szájerről kérdeztük.

A kezdeményezést azóta már több mint negyvenen írták alá, de Karas szerint ennél jóval többen támogatják. Korábban Pedro López, a frakció szóvivője azt mondta az EUrologusnak, hogy a frakciótagságnak össze kell függnie a Fidesz Európai Néppártban éppen felfüggesztett tagságával, arról azonban – a jelenlegi állás szerint – csak akkor fognak dönteni, ha lehet személyes részvétellel döntést hozni. A koronavírus-járvány miatt azonban egyelőre csak videokonferenciákra van lehetőség.

Deutsch kizárását azért javasolta az osztrák képviselő, mert a fideszes politikus két magyarországi interjúban is a náci Gestapo és a kommunista ÁVO érveléséhez hasonlította Manfred Weber kijelentését. Deutsch Tamás később elmondta, hogy ő már elnézést kért Webertől, Karas szerint azonban ez nem volt valódi bocsánatkérés és mivel Deutsch nem vonta vissza a szavait, ő nem vonja vissza az indítványt.

A teljes, 17 tagú lengyel delegáció is a kizárás mellett van.

“Elfogadhatatlan összehasonlításokkal támadják vezetőinket, Jean-Claude Junckertől, Donald Tuskon át Manfred Weberig”

– mondta a Politicónak Andrzej Halicki, a küldöttség vezetője. A lengyelek azért is haragszanak a fideszesekre, mert a magyar kormánypárt a lengyel kormánypárttal, a Jog és Igazságossággal (PiS) ápol kiemelkedően jó kapcsolatot – a PiS képviselői azonban egy másik EP-frakcióban, a Konzervatívok és Reformerek Szövetségében foglalnak helyet. A lengyel néppártiak azt szeretnék, hogy ne csak vita, hanem szavazás is legyen a kizárásról.

Könnyen lehet, hogy a kérdés informálisan már kedden eldől. Ekkorra hívta ugyanis össze a német delegációt Daniel Caspery képviselő. A Fidesz jövőjét alapvetően meghatározza, hogy a párton belül a CDU milyen álláspontra helyezkedik. Eddig, ha csendben is, de védték a Fideszt. Az mindenesetre árulkodó, hogy Caspery a meghívóhoz csatolt egy újabb Deutsch-interjút, amelyet a magyar politikus a cseh Echo24-nek adott. Az interjúban Deutsch Tamás azt mondja, hogy a Fidesz az utolsó, amelyik a Néppárt „jobboldali, kereszténydemokrata gyökerei mellett” áll, míg „az EPP erősen balra tart”. És hogy az alapvető konfliktus a tömeges bevándorlás és Soros György elleni vagy melletti álláspont, illetve kijelenti, hogy az EU veszélyezteti a magyar nemzeti identitást.

A mátrixot bonyolítja, hogy Orbán Viktor Manfred Webernek címzett levelében múlt héten azt javasolta: legyen a Fidesz az Európai Néppárt egyfajta külső szövetségese.

Valószínűleg ehhez a kötélhúzáshoz tartozik az a tény, hogy Szijjártó Péter külügyminiszterként múlt héten csütörtökön és pénteken felkereste a dán, a holland, a finn és az osztrák szélsőjobboldali pártokat, melyek az Európai Parlament Identitás és Demokrácia frakciójának tagjai. Múlt héten pénteken tettük fel kérdéseinket a külgazdasági- és külügyminisztériumnak, hogy ezeket az utakat miért közpénzből finanszírozza a Szijjártó Péter, de eddig nem kaptunk választ.

EUrologus Gazdaság

Érdektelenségbe fulladhat Orbán taktikázása az Európai Néppártban

Az Európai Néppártot egyre kevésbé foglalkoztatja, hogy a Fidesz a pártcsaládon kívül vagy belül képzeli el a jövőjét. A Néppártot ehelyett az uniós költségvetések jövője aggasztja, ahol azonban szintén a magyar miniszterelnökbe botlanak. A Fidesz szeretné tematizálni a párbeszédet, ehhez azonban nem talál partnereket.