szerző:
Tetszett a cikk?

Farmerek döntik el az amerikai elnökválasztást?

Negyven százalékkal csökkent a marhahús felvásárlási ára az Egyesült Államokban a túltermelés miatt. Ennek magyarázata csak részben a fogyasztás visszaesése: a vágóhidak többsége bezárt, miután kiderült: különösen vírusveszélyes helynek számítanak. Az a néhány vágóhíd, amely Donald Trump rendeletére mégiscsak folytatja működését viszont nem tudja feldolgozni a hatalmas állatállományt.

Az RFI portál tudósítója az USA egyik éléskamrájában, Oklahoma államban drámai helyzettel szembesült eközben. Az emberek élelmiszerért állnak sorba. Csak meghatározott mennyiséget lehet ugyanis vásárolni a szupermarketekben húsból, tejből vagy kenyérből az állam egyik városában, Tonkawában. Ilyet korábban ott elképzelni sem tudtak, mert az USA egyik legfontosabb agrárállama Oklahoma, amely eddig exportálta a húst, a tejet vagy a gabonát a többi amerikai államba vagy külföldre.

A francia közszolgálati csatorna riportere megszóltaltatta az amerikai termelői szövetség elnökét is. Scott Blubagh, aki mintagazdaságában marhákat tenyészt, felháborodva magyarázta: miközben ők nem tudnak mit kezdeni az állatokkal, a városokban húshiány van. „Rengeteg marhánk, sertésünk, baromfink van. Nem tudjuk eladni őket. A nagyapám mesélt ilyesmiről. A harmincas évek nagy válságának idején alakult ki hasonló helyzet, de azóta sohasem tapasztaltunk ilyet"

A szövetség elnöke pontosan tisztában van a helyzettel: "az Egyesült Államokban négy nagy cég üzemelteti a vágóhidak 85%-át. A dolgozóik között sokan megfertőződtek koronavírussal. Ezért a vágóhidak többsége bezárt vagy csak félgőzzel üzemel. Márpedig ebben az iparágban elég 2-3 napos kiesés és összeomlik a rendszer."

A marhatenyésztők is átkozódnak, de igazán rosszul azok járnak, akik sertést és csirkét vagy libát tenyésztenek, mert ott sokkal nagyobb a szaporulat. Az ólakban nincs hely, ezért le kell ölni az állat állomány egy részét. Amely így nemhogy nem hoz pénzt, de még kiadást is jelent.

A termelői szövetség elnöke megkereste az USA elnökét is. Radikális reformot javasol: a nagy monopóliumok rendszerének a megszüntetését. Donald Trump a tiltakozások láttán meg is tiltotta egyes nagy vágóhidak bezárását - nemzetbiztonsági érdekre hivatkozva. Ez kevés - mondja a az elnök, aki arra figyelmeztet, hogy az USA élelmiszerlánca leállt. „Ezért szét kellverni a monopóliumokat és helyettük sok kis helyi vágóhídra, feldolgozóüzemre van szükség." A szövetség elégedetlensége rossz előjel Donald Trumpnak fél évvel a választások előtt, mert eddig épp az Oklahomahoz hasonló államok voltak a fő támogatói.