szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Háromnegyed év munkával készítette el a Lazard befektetési tanácsadó bank az elemzését arról, miként vásárolhatja ki a horvát állam a Molt az INA-ból. Az előrehozott választás előtt a horvát politikusok újra azzal kampányolnak, hogy az olajcégüknek miért a magyar cég az irányító tulajdonosa.

A Lazard befektetési tanácsadó bank bemutatta a horvát kormány megbízásából készült elemzést arról, hogy a horvát állam miként vásárolhatja ki a Molt az INA horvát olajipari vállalatból. Tomislav Coric ügyvezető környezetvédelmi és energetikai miniszter hozzátette: a pénzügyi jelentés egy hónap múlva készül el. A továbbiakról diplomatikusan annyit mondott, hogy

a következő lépés az intenzív kommunikáció a másik oldallal, a hónap végére várjuk az első találkozót a magyar Mollal.

Részleteket nem közölt, mert az szerinte szűkítené a horvát kormány mozgásterét.

Az INA 49,08 százaléka a Molé, a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a társaságban. A cég 44,84 százaléka a horvát államé.

A horvát kormány még 2014-ben fordult nemzetközi bírósághoz azzal a váddal, hogy a Mol korrupcióval szerezte meg az INA irányítását. A bíróság három évvel később elutasította a kérelmet, a kormány erre reagálva azt jelentette be, hogy kivásárolja a Molt. A kabinet tavaly augusztus 1-jén döntött a befektetési tanácsadóról, amelynek az volt a feladata, hogy előkészítse a kivásárlást, szakértői értékbecslést végezzen, valamint potenciális stratégiai partnereket kutasson fel. Horvátországban július 5-én előre hozott választásokat tartanak, a Mol-INA-ügy pedig ismét kampánytémává vált.

Hernádi Zsolt Mol-vezért a magyar bíróság is jogerősen felmentette a nemzetközi korrupció vádja alól, a horvát bíróság viszont 2019-ben első fokon elítélte őt és Ivo Sanader volt miniszterelnököt is, ez az ügyben még másodfokon folytatódik.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök 2018-ban, Zágrábban azt mondta: Magyarország ezt kizárólagos vállalati ügynek tekinti, de ha a horvátok és a magyarok nem tudnak együttműködni egy vállalati ügyben, akkor a horvátok vásárolják vissza az INA-t.