szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A nemzeti légitársaság csődje óta volt veszteség, feljelentés, az utasok lenyúlása. Most a tulajdonos döntött a felszámolás mellett.

Megszűnik a Malév GH Zrt., a kormány a társaság gazdasági, pénzügyi, likviditási helyzetére tekintettel döntött a vállalat jogutód nélküli megszüntetése érdekében a felszámolási eljárás megindításáról – közölte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) az MTI-vel.

A kormány döntése értelmében a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. útján intézkedik a Malév GH Zrt. felszámolási eljárásnak megindításáról.

A Malév GH Zrt. 2012 – a Malév Zrt. felszámolása – óta alapvető finanszírozási problémákkal küzdött. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér földi kiszolgálói piacán fennálló erős verseny nagyban hozzájárult a társaság veszteséges működéséhez és nehéz likviditási helyzetéhez. A cég évekig veszteséggel működött annak ellenére, hogy több társaság mellett a Wizz Air földi kiszolgáló szolgáltatását is ellátta. Ez sem volt problémamentes: tavaly kiderült, hogy a Malév GH több esetben a légitársaság díjainál magasabb szolgáltatási díjakat szedett be a reptéren az utasoktól. Ennek ellenére a Wizz Air nem szakított a társasággal, tavaly szeptemberben azt közölték, közösen keresik a megoldást.

Vélhetően nem ez a botrány vezethetett a cég felszámolásához, hanem – egykori anyacégéhez hasonlóan – egy versenyfelügyeleti eljárás, amelyet az Európai Bizottság tiltott állami támogatás gyanúja miatt indított még 2017-ben. Mint azt a hvg.hu elsőként megírta, a vizsgálat előzménye a versenytársak által tett feljelentés volt a Magyar Fejlesztési Bankkal szemben fennálló 260 millió forintos tartozás elengedése miatt.

A mostani válság sem tett jót a cégnek: az Index még márciusban arról írt, hogy a több mint 400 főt foglalkoztató társaság dolgozóinak többségét elbocsátották vagy áprilistól felmentették a munkavégzés alól.

hvg.hu Gazdaság

A Malév sorsára juttathatják több száz fős leányvállalatát is

Több mint öt évvel a Malév után a nemzeti légitársaság állami pénzből életben tartott, masszívan veszteséges egykori leányvállalata kerülhet az Európai Bizottság látókörébe. Ha törvénytelennek nyilvánítják az állami támogatást, az a Malév GH végét jelentheti.