szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az SZFE távozó vezetősége szerint az átadás-átvételért nem ők, hanem a kancellár a felelős, a folyamatot pedig a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő blokkolja.

Közleményben hívta fel a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) lemondott vezetésének figyelmét az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kedden „a törvényi előírások érvényre juttatását biztosító átadás előkészítésére, a közpénzekkel és közvagyonnal való átlátható elszámolás megteremtése érdekében”.

Az ÁSZ a lemondott oktatási rektorhelyettes nyilatkozata után adta ki közleményét. Novák Eszter ugyanis arról beszélt, hogy a fenntartói jogok átadás-átvételének fenntartói szinten kell megtörténnie, az egyetem és a kuratórium viszonylatában nincs átadás-átvétel, az egyetem jogfolytonosan működik.

Most az egyetem lemondott vezetése adott ki közleményt, amelyben azt írták: az SZFE menedzsmentje – az erőltetett tempó ellenére – szeptember elsejéig elvégezte az államiból magánegyetemmé alakulással járó, számára előírt feladatokat, így az egyetemi vagyon átadás-átvételének előkészítését is az állami és a belőle létrejövő magánegyetem között a folyamat lezárását jelenleg a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő blokkolja.

Az egyetem által már júliusban elkért szerződéstervezetet csak augusztus végén küldték el, abban a jogszabályi előírásokon jóval túlmenő feltételeket támasztottak, az egyetem jogszerűen támasztott kifogásaira augusztus 24. óta nem válaszoltak. Az átadás-átvételi folyamata tehát emiatt áll”

– tették hozzá, megjegyezve: „úgyhogy talán őket kellene az ÁSZ-nak figyelemfelhívni.”

Még az ITM-nél van a Színművészeti összes pénze

Az egyetem Vas utcai épülete előtt tartottak sajtótájékoztatót. A színművészeti hallgatói szerint a kuratórium és Vidnyánszky a diákság számára illegitim, így nem ülnek le velük tárgyalni.

Azt is írták, hogy az SZFE vezetése „tapasztalatból tudja, hogy az ÁSZ nincs tisztában az egyetemek működésével (…). Azt viszont akár tudhatnák is, hogy az átadás-átvételért nem az egyetem lemondási idejüket töltő vezetői felelősek, hanem a működés folytonosságát biztosító kancellár.”

A távozó vezetők az ÁSZ-nak arra a felvetésére is reagáltak, amely szerint egy 2014–2015-ös ellenőrzés során számos hiányosságot találtak az SZFE 2009–2013 közötti gazdálkodásában, később pedig a feltárt kockázatok, illetve a „felelőtlen vezetői magatartás” újabb ÁSZ-ellenőrzés megindítását tették indokolttá, amely 2019 májusában fejeződött be, és amely újra hiányosságokat tárt fel.

Az egyetem vezetése válaszában úgy fogalmazott: „az SZFE ellen folyó kampány keretében megismételt csúsztatások és sejtetések mögül nem sejlik fel, hogy az ÁSZ vizsgálatai során egyetlen tényszerű megállapítást nem közölt az egyetemmel, amely akár egy szabálysértési eljárást megalapozott volna, hanem szinte kizárólag olyan életidegen szabályzatokat, dokumentációkat és folyamatleírásokat hiányolt, amelyek csak az állami intézmények esetén készítendők el kötelezően. A magánegyetemmé válás pont ezek alól ad felmentést (és ha van előnye a magánegyetemmé válásnak, ez biztosan az). Azzal érvelni tehát, hogy mennyivel szabályszerűbbé válhat az egyetem gazdálkodása a modellváltás után, bár meglehetősen visszás, tényszerűen igaz: a sokkal kevesebb értelmetlen és egyúttal a működést akadályozó szabályozónak könnyebb megfelelni.”

Jelezték azt is: „ha bármi igaz volna abból, amit az ÁSZ sejtetései sugallanak, nem szívesen lennénk az EMMI és az ITM illetékesei (volt fenntartó minisztériumok) helyében. Hiszen jogos a kérdés: hogy hagyhatták ezt az egészet az elmúlt 10 évben ők, akik a törvényes működésért felelnek, ha az ÁSZ már réges-rég rávilágított a súlyos működési hiányosságokra.

Persze, ha semmi nem igaz abból, amit az ÁSZ jelentési lebegtetnek, akkor nekik még sincs félnivalójuk, és a figyelemfelhívás valódi célja nem más, mint utólag is visszaigazolni a „modellváltás” szükségszerűségét, amelyet ugyan tényszerűen alátámasztani sosem tudtak, de a kormányzati megrendelés teljesítésével ezúton is elszámolnak.”

Frissítés: Szerda délután az MTI Országos Sajtószolgálatában jelent meg az Állami Számvevőszék reakciója az SZFE közleményére. Azt írták: „Az Állami Számvevőszék több mint tizenhat hónappal ezelőtt, 2019. május 2-án közölte:

Mivel az Egyetem gazdálkodása évek óta nem felel meg a törvényi előírásoknak, ezért a közpénzek szabályszerű felhasználása és a közvagyon védelme érdekében indokolt megfontolni az SZFE közfeladatainak más szervezeti keretek között történő ellátását.”

Linkelték továbbá a „tényeken alapuló megállapításaikat bizonyító” jelentéseket a 2015-ös, a 2018-as és a 2019-es évről.

Hozzátették: „Helyes, hogy az SZFE távozó vezetése megkezdte az átadás előkészítését. Az új vezetés feladata, hogy gondoskodjon az átvétel megvalósításáról. Az SZFE legutóbbi, 2019-ben lezárt ellenőrzése során a jelentéstervezetet – ahogy minden esetben – az ÁSZ észrevételezésre megküldte az SZFE vezetőinek. Az SZFE rektora és kancellárja a jelentéstervezet megállapításaira nem tettek észrevételt, nem vitatták az ÁSZ bizonyítékokon és tényeken alapuló megállapításait.

Mindezek ismeretében érthetetlen az SZFE távozó vezetőinek mai közleményében olvasható felelősséghárítás és magyarázkodás.”

Az SZFE hallgatói hónapok óta tiltakoznak az egyetem erőltetett módon véghezvitt átalakítása és az autonómia megszüntetése ellen. Az új fenntartó, a Színház- és Filmművészetért Alapítvány Vidnyánszky Attila vezette kuratóriumának távozását követelve a múlt héten elfoglalták az egyetem egyik épületét. Az egyetem számos tanára felmondott, a hallgatók pedig több tüntetést is szerveztek, vasárnap élőláncot rendeztek. A tanév csúszik, miközben már a nemzetközi közvélemény is felfigyelt az egyetem körüli kiállásra.